Gospodarka Uprawa 23 czerwca 2021

Legalizacja marihuany może dać co najmniej 100 tysięcy nowych miejsc pracy w Polsce!

Amerykańskie media konopne donoszą, że łącznie w przemyśle konopnym pracuje tam już 321 tys. pełnoetatowych pracowników. Jest ich więcej niż… dentystów czy elektryków. Dlaczego zatem w Polsce nadal nie mówimy głośno, że legalizacja marihuany rozwiąże także nasze problemy z bezrobociem?

Dane dotyczące poziomu zatrudnienia w branży konopnej w Stanach Zjednoczonych opublikował serwis NORML.org. W samym 2020 roku, który był przecież niezwykle trudny dla gospodarek na całym świecie z uwagi na covidowe obostrzenia, w amerykańskiej branży konopnej pracę znalazło aż 78 tys. osób!

Według autorów konopnego raportu, wzrost zatrudnienia w konopiach rósł, mimo że cała gospodarka amerykańska skurczyła się w tym czasie o 3,5 proc. względem wcześniejszego rozmiaru. Nawet 10 milionów Amerykanów liczyło się z utratą pracy z powodu pandemii koronawirusa.

– W Stanach Zjednoczonych jest więcej legalnych pracowników zajmujących się konopiami niż inżynierów elektryków. Jest więcej legalnych pracowników zajmujących się konopiami niż sanitariusze i ratownicy medyczni. Jest ponad dwa razy więcej legalnych pracowników zajmujących się konopiami niż dentystów – przytacza cytat z raportu autor artykułu.

Czujesz wakacyjny luz? Nie zapomnij uzupełnić zapasów naszych kapsułek! 🙂

Z zaprezentowanych danych wyczytać można także inną imponującą okoliczność. Od 2017 roku zatrudnienie w firmach produkujących legalną marihuanę do dziś zdążyło się… potroić.

Przekładając to na polskie realia, czyli liczbę obywateli stanowiącą ok. 1/3 liczby mieszkańców stanów, w których legalna jest produkcja naszej ulubionej rośliny, w najbliższych kilku latach moglibyśmy liczyć na co najmniej 100 tysięcy zupełnie nowych etatów. To z kolei stanowiłoby bardzo zdrowy i pożądany impuls dla całej gospodarki.

Dla porównania… jest to liczba przekraczająca obecny poziom zatrudnienia górników w polskich kopalniach (ponad 80 tys. osób). Być może więc właśnie branża konopna mogłaby pomóc znaleźć pracę tym, którzy z wygaszanych kopalń będą odchodzić?

Uprawiasz LEGALNIE konopie? Zanieś to oświadczenie policji!

Podobne scenariusze można mnożyć, ale nic to nie da, jeśli swojego podejścia do tematu nie zweryfikują rządzący Polską politycy. Przypominamy, że w Sejmie nadal trwa debata czy można nieznacznie zwiększyć zawartość THC w dostępnych na terenie kraju produktach konopnych…

Jeśli macie ochotę zapoznać się z pełnym raportem dotyczącym stanu zatrudnienia w branży konopnej za oceanem, to znajdziecie go pod tym linkiem.

oprac. Łukasz Malina

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze