Prawo Uprawa 16 lutego 2022

Czy można uprawiać konopie włókniste na działce ROD?

Działki ROD wciąż są bardzo popularnym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu. Praca przy kwiatowych rabatach cieszy oko, a własnoręcznie uprawiane warzywa smakują bez porównania lepiej niż te zakupione w markecie. Czy pasjonaci konopi także mogą się realizować w obrębie terenu Rodzinnych Ogródków Działkowych?

Jak możecie się domyślić, niestety i tu polskie państwo nie jest przychylne konopiom. Do wyjaśnienia stanowiska włodarzy ROD posłużymy się argumentacją zasięgniętą z samego źródła, czyli strony Polskiego Związku Działkowców. Sprawa została przedstawiona na przykładzie użytkownika działki, który na wiosnę 2021 postanowił zgłosić uprawę konopi włóknistych właśnie na terenie ROD.

ROD konopie
Czy kiedyś będzie można tak zapozować na tle własnej uprawy na działce ROD?

Analiza prawników PZD była jednoznaczna: na działkach ROD nie jest możliwa uprawa konopi włóknistych. Za jeden z argumentów przytacza się paragraf 57 regulaminu ROD, który mówi, że:

„w ROD obowiązuje całkowity zakaz uprawy maku oraz innych roślin, których uprawa jest zakazana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej”.

No świetnie, tyle że po uzyskaniu odpowiedniej zgody w urzędzie gminy, uprawa konopi włóknistych wcale zakazana nie jest, więc tego argumentu kompletnie nie rozumiemy.

W dalszej części uzasadnienia możemy przeczytać także, że:

(…) osoby upoważnione przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do kontroli są uprawnione do:

• wejścia na grunty, na których prowadzone są uprawy konopi włóknistych oraz dojścia do tych gruntów przez inne nieruchomości,

• kontroli dokumentów uprawniających do prowadzenia uprawy konopi włóknistych,

• żądania wyjaśnień od prowadzącego uprawy konopi włóknistych”

Sądzimy, że właśnie tu jest „pies pogrzebany”. Kontrole z urzędu zazwyczaj kojarzą się problemami, a to jest ostatnia rzecz potrzebna do szczęścia zarządcom ogródków działkowych. Przeciętny administrator ROD raczej nie ma pojęcia (bo i skąd), że w większości przypadków taka kontrola to tylko formalność polegająca najczęściej na jednorazowym sprawdzeniu dokumentów i ewentualnym pobraniu rośliny do badań czy też zrobieniu zdjęcia poletka.

„Nie jest trudno zauważyć, że obowiązujące przepisy nakładają na uprawę konopi włóknistych wiele dodatkowych obostrzeń, co może przysporzyć trudności i kłopotów Zarządowi ROD oraz innych działkowcom, ocenia Polski Związek Działkowców”.

Ten cytat chyba najlepiej podsumowuje podejście PZD do konopi na działkach ROD, które jest niestety jednoznacznie negatywne.

Autor: Bartek Święcicki

Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
Najnowszy
Najstarszy Najwięcej głosów
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze