Gospodarka 8 stycznia 2021

Konopie jak złoto? Ruszyły notowania na największej amerykańskiej giełdzie towarów!

CME to znana wśród inwestorów na całym świecie giełda towarów. Z końcem ubiegłego roku do wielu użytecznych raportów giełda dołączyła zupełnie nowy, dedykowany rynkowi konopi.

– Konopie to wschodzący towar o szerokim zakresie zastosowań w produktach zdrowotnych, tekstyliach, materiałach budowlanych i biopaliwach – wyjaśnia Jonathan Rubin, dyrektor generalny oddziału New Leaf Data Services w firmie Hemp Benchmarks, która przygotowuje raport dla inwestorów skupionych wokół Chicago Mercantile Exchange.

Dane dostarczone chicagowskiej giełdzie mają zapewnić kompleksowy i przejrzysty obraz cen hurtowych konopi, wraz z rysem historycznym dla obrotu zielonym aktywem.

Uruchomienie raportu pozwala na uczciwsze niż dotychczas wyceny dóbr konopnych, co pozytywnie wpłynie m.in. na sytuację rolników oraz przedstawicieli przemysłu konopnego. Co najważniejsze, raport powinien także uporządkować ceny gotowych produktów, po które sięgają konopni konsumenci.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrola THC. Czy jest się czego obawiać? [PORADNIK]

W samym tylko 2020 roku amerykańscy rolnicy zarejestrowali aż 400 tys. akrów pól pod uprawę konopi siewnych (blisko 162 tys. hektarów).

Z kolei analitycy przewidują, że tamtejszy rynek konopny do 2025 roku osiągnie niebagatelną wartość 20 mld dolarów. Nie dziwi więc potrzeba rzetelnej analizy cen wyrobów konopnych.

Wśród wyróżnionych w raporcie dóbr znalazły się m.in. ceny biomasy kanabidiol (CBD), surowego oleju konopnego, destylatów CBD, izolatu CBD i produktów kannabigerolu (CBG). Łącznie aż 21 różnych produktów konopnych.

Czy doczekamy podobnych rozwiązań w Unii Europejskiej? Niewykluczone. Już teraz wiele pomysłów zza oceanu z powodzeniem kiełkuje także w europejskiej branży konopnej.

A jeśli jesteście ciekawi jak wyglądają dane pochodzące z giełdy w Chicago to próbkę przedstawiamy poniżej. Bardziej zaawansowanym wymiataczom danych polecamy rejestrację w CME i zamówienie darmowej subskrypcji przykładowego konopnego raportu.

Autor: Łukasz Malina (oprac. na podstawie komunikatu CME Group)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze