Wszystkie wpisy 13 lipca 2023

Co w trawie piszczy #8 – Wielka Brytania zbada ekologiczny i gospodarczy potencjał konopi

Narodowy Instytut Botaniki Rolnej (National Institute of Agricultural Botany, NIAB) w Cambridge startuje z pilotażowym programem Centre for High Carbon Capture Cropping (CHCx3). Celem tego przedsięwzięcia jest zbadanie, w jaki sposób nowoczesne rolnictwo może przysłużyć się w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez stosowanie upraw roślin wychwytujących dwutlenek węgla z atmosfery. Budżet przeznaczony na badania wynosi 5,9 mln funtów. Jaki nieodkryty potencjał drzemie w konopiach?

Zalety konopnych upraw dla środowiska i rolników

Jedną z roślin, której potencjał wyłapywania dwutlenku węgla i magazynowania go w ziemi zostanie w dużej mierze poddany badaniom, są konopie. Oprócz przedstawienia korzyści ekologicznych celem CHCx3 jest analiza zysków ekonomicznych, które często bywają czynnikiem krytycznym branym pod uwagę przez rolników i hodowców podczas wybierania roślin pod uprawę. Lydia Smyth, dyrektorka Farmy Innowacji w Narodowym Instytucie Botaniki Rolnej: „Rolnicy oraz przedsiębiorcy ze spokrewnionych branż są w stanie pomóc w walce ze zmianami klimatycznymi poprzez uprawę roślin wychwytujących z atmosfery dwutlenek węgla, ale muszą mieć zapewnienie, że takie działania przyniosą im stały i zadowalający zysk”.

Inicjatywa CHCx3 realizowana będzie przez konsorcjum 22 różnych firm i instytucji związanych z przemysłem i nauką, w tym NIAB, który działa w obszarze poprawy produktywności i jakości zbiorów rolniczych, a także zrównoważonego rozwoju. Poza tym do programu dołączyło Centrum Innowacji Rolniczych przy Uniwersytecie York (Centre for Novel Agricultural Products, CNAP) oraz Centrum Rozwoju Bioodnawialności (Biorenewables Development Center, BDC).

Badania rozpoczną się w tym roku i potrwają do 2027 roku. Mają objąć m.in. konopie i ich potencjał zbiorów wielokrotnych jako odnawialnego źródła pozyskiwania włókien. Helen Shiels, kierowniczka działu innowacji biznesowych w BDC, widzi w programie CHCx3 „fantastyczną szansę, aby przedstawić i opisać ekonomiczne, środowiskowe i społeczne zalety systemu upraw opartego na wielokrotnych zbiorach”. Inicjatywa ma zachęcić rolników do stosowania takich upraw, a producentów z takich branż jak budownictwo, tekstylia czy biokompozyty do sięgania po surowce niskoemisyjne pochodzące z takich upraw, czyli np. konopie.

potencjał konopie
Schemat wyłapywania węgla z powietrza przez konopie (źródło)

Rynek emisyjny i uczestnictwo

BDC ma dokonać oceny łańcucha wartości powiązanego z konopnymi uprawami oraz przygotować materiały edukacyjne o roślinach z dużym potencjałem wchłaniania dwutlenku węgla. Dodatkowo mają pojawić się przewodniki, narzędzia internetowe i aplikacje przeznaczone dla zainteresowanych rolników, agronomów i właścicieli ziem rolnych.

Projekt zakłada również stworzenie rynku wymiany tzw. kredytów węglowych, który będzie działał zgodnie z obowiązującymi standardami ekologicznymi. Ma to umożliwić rolnikom wypracowanie przychodu z upraw roślin będących przedmiotem badań, które przyczyniają się do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. Uczestnicy otrzymają szansę wzięcia udziału w prowadzonych badaniach naukowych, uprawach pilotażowych, prezentacjach, webinarach, warsztatach i szkoleniach.

O zerooemisyjnej gospodarce, w której konopie odgrywają kluczową rolę pisaliśmy już jakiś czas temu: Produkcja wyrobów konopnych sposobem na zeroemisyjną gospodarkę?

Inicjatywa CHCx3 będzie skupiać się na czterech rodzajach uprawy:

  • rośliny osłonowe w płodozmianie
  • jednoroczne rośliny włókniste (konopie przemysłowe i len)
  • rośliny wieloletnie i paszowe (w tym zboża i łąki kwietne)
  • wieloletnie uprawy biomasy (wierzby, topole, miskant)

Cenna współpraca

Dyrektor działu agronomii NIAB, Stuart Knight, jest pełen optymizmu co do powodzenia projektu: „Otwiera się olbrzymie pole do współpracy między naukowcami, producentami nasion, hodowcami i przedsiębiorcami, by wspólnie wykorzystać pełen potencjał upraw niskoemisyjnych, zapewnić nowe źródła dochodu na rynku emisyjnym i nadać szybszego tempa w procesie osiągania zerowej emisji dwutlenku węgla”.

Oprócz wcześniej wymienionych członków konsorcjum tworzącego projekt, udział w nim biorą także: British Hemp Alliance, Cambond, Carbon Farm Hubs, Cotswold Seeds, Crops for Energy, Dark Green Carbon, Elsoms Seeds, Energy Crops Consultancy, English Fine Cottons, FarmED, FC Palmer & Sons, National Farmers Union of England & Wales (NFU), Natural Building Systems, Northern Ireland Hemp Association, Rothamsted Research, Scottish Hemp Association, Terravesta, UK Hempcrete oraz Unyte Hemp.

W konopiach tkwi olbrzymi potencjał, który może zostać wykorzystany w wielu dziedzinach życia, ale ciągle dzieje się to na zbyt małą skalę. Na szczęście coraz więcej instytucji, rządów i zwykłych ludzi dostrzega zalety upraw tej rośliny, a my jako Kombinat Konopny z chęcią będziemy nieśli kaganek konopnej oświaty w Polsce. Liczymy, że takich projektów jak CHCx3 będzie coraz więcej, również nad Wisłą. Jeśli macie ochotę przyswoić więcej wiedzy o konopiach, to odsyłamy Was po inne teksty na naszym blogu, a jeśli chcecie przyswoić więcej konopi, to zapraszamy do naszego sklepu.

Autor: Emmanuel Kejos

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze